Rozwój darta elektronicznego na świecie

Maszyna soft DartsLive

Maszyna soft DartsLive

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się dart elektroniczny?

Czy zdajesz sobie sprawę, że w niektórych krajach na darcie elektronicznym można wygrać duże nagrody?

I oczywiście kto produkuje, oraz czym różni się dart w wersji soft od darta sizalowego.

Początki darta elektronicznego są bardzo skromne. Pierwsze lotki i tarcze elektroniczne zostały wyprodukowane w latach 70-tych dla dzieci, ze względu na bezpieczeństwo, które dają plastikowe groty.

W latach 80’tych wzrost popularności darta w wersji soft nastąpił w Ameryce. Firma Arachnid and Medalist przekonywała właścicieli amerykańskich pubów do zwiększenia zysków poprzez zastąpienie tradycyjnych tarcz sizalowych, tarczami elektronicznymi na monety. Te maszyny miały także dużo zalet dla użytkowników- oferowały dużą liczbę różnorodnych gier, wyjaśnionych i prowadzonych w przystępny sposób. Użytkownicy docenili także fakt, że tarcze elektroniczne same liczyły punkty i podawały aktualny wynik.

W latach 90-tych związki soft darta stworzyły ligi, zwiększyły działania marketingowe i dzięki turniejom z nagrodami popularność soft darta eksplodowała. Nie tylko w Ameryce, ale i w Europie i Azji.

W tej chwili na całym świecie są miliony graczy, którzy grają głównie w darta w wersji soft.  Ta odmiana jest tak popularna na przykład w Japonii, gdzie jest blisko milion graczy, zarabiających nawet 50.000 funtów rocznie grając tylko w elektronicznego darta. Mają tam także lokalne supergwiazdy, takie jak Morihiro Hashimoto, Mitsumasa Hoshino i Haruki Muramatsu.

Chyba największą różnicą (poza grotem plastikowym, zamiast metalowego) pomiędzy dartem elektronicznym i tradycyjnym, jest dźwięk (hałas i efekty dźwiękowe) i sposób wbijania lotki w tarczę. W darcie elektronicznym plastikowa tablica ma wgłębienia, w które trafia grot. Na około tablicy znajdują się duże ekrany, wskazujące aktualny wynik gry. Postęp technologii sprawił, że możliwe jest umieszczenie tam zdjęcia gracza, własnej muzyki i efektów świetlnych.

Bardzo ważna jest także waga lotek. W lotkach soft waga nie przekracza 20 gramów, a na większości turniejów maksymalna dopuszczalna waga to 18 gramów. Wyższa waga lotek mogłaby uszkodzić czułą elektronikę tarczy.

Także linia rzutu jest umieszczona nieco dalej- w odległości 2,43 m (w tradycyjnym darcie 2,37m). Także sektory podwójne i potrójne są nieco większe. Pole Bull’s Eye jest natomiast dużo większe, co powoduje, że gracze raczej rzucają trzema lotkami w środek tarczy, zamiast w pole potrójne 20. Trafienie hat ticka (3 lotki w środku tarczy) daje 150 punktów- nie jest ważne, czy trafi się w sam środek, czy w pierścień dookoła niego.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi odmianami darta są odbite lotki. W steel darcie, jeśli miałeś pecha i lotka odbiła się lub wypadła z tarczy- nie zdobywasz punktów. W darcie elektronicznym liczy się tylko to, czy maszyna zarejestrowała wynik. Jeśli później lotka wypadnie- punkty pozostają. Jeśli lotka się nie wbije, ale układ elektroniczny zarejestruje uderzenie- doliczane są punkty.

 

Technologia w soft darcie

Najciekawszą technologią, którą większość nowoczesnych maszyn już posiada, jest personalna karta, którą wkładasz lub skanujesz przy maszynie. Na tej karcie zapisane są wszystkie dane gracza, łącznie ze zdjęciem i statystykami z gier. Na komputerze możesz przejrzeć swoje średnie, najwyższe zejścia i tak dalej. Karta pozwala także, na spersonalizowanie ekranu gry na maszynie do darta. Własne tło, czy dopisek „Mistrz świata Soft Tip dart” nie jest problemem.

Podłączenie maszyn darterskich do internetu daje z kolei możliwość gry nie tylko w barze czy na turnieju, ale z kimkolwiek na świecie. Zintegrowane kamery mogą nawet dać podgląd gracza po przeciwnej stronie globu, a maszyna sama czuwa nad przebiegiem rozgrywki.

Powstają bary międzynarodowych rozrywek darterskich, z maszynami podłączonymi do internetu. Z setkami tysięcy graczy z całego świata, czekających na pojedynek w każdej chwili.

 

Maszyny soft dart- firmy

Aktualnie liderem produkcji maszyn do darta jest japońska firma Dartslive (która jest powiązana z Segą). Bardzo znane i dobre maszyny produkuje także koreański Phoenix.
W Europie i Chinach, bardzo popularne są maszyny firmy Cyberdine

. Używane są one także na mistrzostwach świata.

 

Pieniądze w darcie elektronicznym

Kwota nagród pieniężnych jest jednym z głównych powodów, dla których dart w wersji soft tak szybko zdobywa przychylność graczy. Aby zagrać na maszynie elektronicznej, musisz zapłacić bardzo niewielką kwotę. Jednak w barze, w którym jest zajętych 5 maszyn przez cały czas- te niewielkie kwoty dają duży zarobek. Te zyski powodują, że część pieniędzy wraca do graczy w postaci nagród w turniejach.

Film od 1:23 min.

Na podstawie artykułu „Does Size Matter” autorstwa Scott Mackenzie z nr 1 magazynu Inside Darts: http://www.insidedarts.co.uk/

Inside darts

Inside darts

Może Ci się również spodoba

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronie były zgodne z prawdą i jak najwyższej jakości.
Jeśli jednak zauważyłeś błąd, lub masz jakieś sugestie- prosimy o kontakt.