Trening dart- część 1

http://theteamelite.com/2011/06/fitness-myth-4-if-you%E2%80%99re-not-sweating-then-youre-not-working-hard-enough/
Temat treningu darterskiego dotyczy nie tylko osób, które poważnie myślą o pół-zawodowej grze w darta. Trening dart powinny odbywać także osoby grające rekreacyjnie ze znajomymi. Tylko trening umiejętności darterskich pozwoli na wygrywanie pojedynków.
Wielu początkujących skupia się na rzucaniu pól 20 i gdy tylko zaczynają osiągać jakieś wyniki, przechodzą na rzucanie pola 3×20. To błąd. Osoba trenujące w ten sposób będzie miała duży problem ze skończeniem gry w obowiązującym double-out. Zatwardziali darterzy niejednokrotnie widzieli, gdy osoby teoretycznie lepsze nie mogły skończyć gry i przegrywali ze słabszymi, którzy jednak prawidłowo przeprowadzają trening.
Wynika z tego jasno, że kluczem do sukcesu jest umiejętność rzucania pól podwójnych (tzw. dabli).
Poniżej przedstawię ogólny zarys własnego treningu. Nie jestem jednak znanym darterem z osiągnięciami, a poniższe wywnioskowałem z lektur, rozmów i własnego doświadczenia. Dlatego też polecam dalej zgłębiać temat, a poniższy tekst potraktować jako wskazówki- osobiste przemyślenia.
Tym bardziej, że ilu darterów, tyle sposobów treningów, a stara zasada mówi: „Lepszy jakikolwiek trening, niż jego brak”.
Cel treningu w darcie
Aby dobrze zaplanować własny trening- musisz określić cel ogólny i szczegółowy. Ich określenie i osiąganie pozwoli Ci uzyskać odpowiednią motywację.
Dla przykładu, celami ogólnymi mogą być:
– wygrywać z żoną/mężem/Staśkiem itd.
– wygrać zawody lokalne
Cele szczegółowe, to na przykład:
– rzucić 3×60 w przeciągu 6 miesięcy
– trafiać w wyznaczone pole maksymalnie 2 lotką
– osiągać powyżej 40 punktów w każdej kolejce rzutów
Zależnie od postawionych celów- będziesz wiedział, jak ma wyglądać Twój trening. Czy powinieneś się skupić na rzucaniu zegarów pojedynczych, podwójnych, ćwiczeniu skupienia, czy może liczeniu końcówek.
Nadrzędnym celem treningu jest jednak wypracowanie techniki, gdyż tylko ona da Ci pewność i powtarzalność rzutów.
Trening dart- technika rzutu
Na początek głównym celem jest wypracowanie odpowiedniej techniki rzutu. Jeden obraz da w tym przypadku więcej niż tysiąc słów, więc polecam obejrzeć występy mistrzów darta i podpatrzeć, w jaki sposób rzucają.
Technika będzie doskonalona przez cały czas gry, ale powinniście nabyć umiejętność:
– rzucania bez „bujania ciałem”
– prawidłowego ruchu ręki przy rzucie, powtarzalnego, w linii prostej, bez niepotrzebnych ruchów. Ręka powinna poruszać się swobodnie, ciało nie powinno być spięte.
– lotka powinna lecieć po paraboli, bez chybotania się na boki.
Wyobraź sobie gracza, który staje na przeciw tarczy w różnych pozycjach przy każdym rzucie, inaczej chwyta lotkę, buja ciałem na boki i podskakuje przy rzucie. Mózg takiego gracza musi kontrolować zbyt wiele czynników, aby oddać dobry rzut.
Gracz kontrolujący swoje ciało i rzucający tylko przy pomocy łokcia ma o wiele większe szanse na „nauczenie” mózgu rzucania.
Im bardziej skupisz się na dobrej technice rzutu, tym łatwiej będzie Ci osiągać satysfakcjonujące rezultaty. Także im lepsza technika, tym łatwiej osiągać dobre wyniki. I ostatecznie- rzucając z błędami technicznymi i tak dojdziesz do momentu, gdy stwierdzisz, że musisz poprawić złe nawyki. Wtedy jest to już bardzo trudne.