Budowa tarczy Dart

Budowa tarczy dart

Budowa tarczy dart

Wyróżnia się dwa rodzaje tarcz do dart: tarcze sizalowe i tarcze elektroniczne. W dawnych czasach produkowano także tarcze drewniane- zostały one wyparte nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

Sizalowe tarcze do Dart

MATERIAŁ

Tarcze sizalowe swoją nazwę zawdzięczają tworzywu, z którego są wykonane.

Sizal (sisal) – twarde i bardzo wytrzymałe włókno otrzymywane ze specjalnego gatunku agawy – agawy sizalowej. Jest to roślina wieloletnia, wymagająca klimatu tropikalnego. Dojrzałe liście agaw dochodzą do 2 metrów długości, 4-6 centymetrów grubości i 15 centymetrów szerokości w części środkowej. Obecnie produkują ją głównie Brazylia, Tanzania, Kenia i Chińska Republika Ludowa.
Włókno pozyskuje się z liści metodą ręczną, bądź ręczno–półmechaniczną. Proces ten musi odbyć się zaraz po ścięciu liści, ponieważ wydobywanie jest wtedy najłatwiejsze i daje najlepsze wyniki. Sizal stosowany jest do wyrabiania powrozów (lin, sznurów), plecionek, mat, worków i innych.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sizal

Włókna są bardzo ciasno ułożone na tarczy. To w nie wchodzi tip w czasie rzutu.
Zastosowanie sizalu pozwoliło na znaczne wydłużenie żywotności tarcz. Po rzutach nie zostają w niej dziury- sizal układa się w pierwotnej pozycji.

Odgłos wbijania lotki jest bardzo cichy (w odróżnieniu do tarcz elektronicznych), co jest niewątpliwym atutem.

 

Pająk

Tarcza podzielona jest na pola punktowe, rozdzielone od siebie za pomocą tzw. pająka (metalowa siatka na tarczy). Wyróżnia się tutaj 2 główne rodzaje ułożenia materiału tworzącego siatkę :

  1. Przymocowanie drutu do tarczy za pomocą skuwek (drut okrągły, lub trójkątny)
  2. „Wtopienie” pająka (materiał o profilu trójkątnym) w materiał tarczy.

Rozwiązanie drugie jest stosowane w najlepszych tarczach sizalowych.

Rodzaj pająka zastosowanego w tarczy jest ważny ze względu na ilość odbić lotki od tarczy.

Lotka, trafiając w skuwkę (część mocująca pająka do tarczy), bądź w drut o okrągłym profilu ma tendencję do odbijania się i upadania na ziemię. Ideałem jest, gdy tych odbić jest jak najmniej.

Pająk w profesjonalnej tarczy powinien mieć możliwość obrócenia go względem tarczy, aby nie trafiać zawsze w to samo pole- dzięki temu sprzęt zużywa się równomiernie.

 

Numery punktacji

Numery wskazujące punktację zazwyczaj wykonane są z drutu i przymocowane do tarczy. Spotyka się także punktację nadrukowaną (namalowaną) bezpośrednio na sizalu. Jest to rozwiązanie, które nie zapewnia równomiernego zużywania się tarczy. Dowiedz się, jak liczyć punkty na tarczy dart i jak zapisywać punkty dart.

 

Kolory pól punktowych

Dla lepszego rozróżnienia pól punktowych, sąsiednie pola mają różne kolory. Sizal farbowany jest zazwyczaj farbami odpornymi na blaknięcie.

Pola tarczy posiadają odpowiednie kolory. Dla tarczy sizalowych są to najczęściej kolor czarny i biały, przy czym pola potrójne i podwójne mają kolory zielony i czerwony

 

Tylna część tarczy sizalowej

Tylna część tarczy to jednolita powierzchnia, zbudowana zwykle z drewna lub materiału korkowego.

 

Obręb tarczy dart

Tarcza często wzmocniona jest na brzegu metalem. Występują też modele w których brak jest wzmocnienia- wtedy na brzegu występuje drewno, lub materiał korkowy.

 

Waga tarczy sizalowej

Tarcze ważą zazwyczaj około 5kg.

 

Wymiary tarczy sizalowej

Profesjonalna tarcza ma średnicę ok. 45cm z polem gro średnicy 33,6cm. Grubość tablicy może być różna w zależności od modelu.

 

Polecane tarcze

Najlepsze tarcze dostępne obecnie na rynku produkuje firma Unicorn (flagowy produkt: Eclipse Pro) i Winmau (flagowy produkt: Blade 4).

Jeśli chodzi o firmę Unicorn, to dla osób początkujących przygotowano tarcze: DB180 i Striker, a dla zaawansowanych: Eclipse Pro.

 

Elektroniczne tarcze do Dart

Materiał

W zależności od jakości tarczy (a więc często- i ceny), tarcze wykonane są z różnej jakości tworzyw sztucznych. Można spotkać elementy metalowe- w postaci wzmocnień.
Elektroniczna tarcza dart na polu gry jest perforowana. Wszystkie dziurki idealnie pasują rozmiarem do średnicy grota plastikowego. Lotka trafiając w tarczę kierowana jest w najbliższą dziurkę, a specjalny czujnik informuje komputer, w które pole trafiła lotka.

 

Pająk

Pająk wykonany także z tworzywa sztucznego. Brak jest skuwek powodujących odbicia.

 

Numery punktacji

Numery wskazujące punktacje są namalowane, lub wytopione w tworzywie sztucznym. Nie ma możliwości obrócenia tarczy, ale ze względu na jej powolne zużywanie się – nie ma takiej potrzeby.

 

Kolory pól punktowych

Najczęściej spotykanymi kolorami są niebieski i czerwony, niebieski i czarny, spotyka się także kolor zielony.

 

Wyświetlacz tarczy elektronicznej

Wyświetlacz powinien być czytelny. Oznacza to odpowiednie podświetlenie, dzięki któremu wynik będzie czytelny tak w dzień jak i w nocy. Podświetlenie nie może być zbyt mocne, aby nie rozpraszało uwagi przy rzucie.
Wiele modeli tarcz posiada kilka wyświetlaczy w różnych częściach tarczy.

 

Komputer tarczy elektronicznej

Komputer ma za zadanie kontrolować wynik prowadzonej gry. Zależnie od stopnia zaawansowania, posiada zaprogramowaną liczbę gier i pozwala na wyświetlanie różnorodnych informacji, a także statystyk.

 

Wymiary tarczy elektronicznej

Zależnie od budowy i stopnia zaawansowania tarczy- wymiary mogą być różne. Tarcze zawierające 8 wyświetlaczy będą z oczywistych względów większe niż te z jednym wyświetlaczem.

 

PODSUMOWANIE

Tarcze elektroniczne nadają się do gry w pubie, przy piwie. Sama liczy punkty, wskazuje rzucającego. W takim miejscu nie przeszkadza hałas, jaki wytwarza.

Tarcza sizalowa polecana jest do zastosowań domowych, ze względu na niski poziom hałasu. Nadaje się idealnie do treningów. Polecana tak dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy.

Obydwie tarcze mają swoich zwolenników i przeciwników- najlepiej zagrać na obydwu, zadać sobie pytania: gdzie, jak i kiedy będziemy grać i wtedy wybrać tarczę odpowiednią dla siebie.

Może Ci się również spodoba

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronie były zgodne z prawdą i jak najwyższej jakości.
Jeśli jednak zauważyłeś błąd, lub masz jakieś sugestie- prosimy o kontakt.