Christian Kist- Mistrz Świata BDO dart 2012

Christian Kist

Christian Kist

„Christian Kist, facet który nie ma nawet swojego profilu na Wikipedii”

To są słowa, jakimi prezentator BBC, Colin Murray, przedstawił debiutanta Christiana Kista milionom widzów przed jego pierwszym pojedynkiem przeciwko Janowi Dekkerowi na darterskich Mistrzostwach Świata Lakeside 2012. Ale tydzień później wszyscy znali imię 25-latka z Vroomshoop w Holandii- gdy stał się 21’szym Mistrzem Świata BDO i 3 Holendrem, który może poszczycić się tym tytułem.

Warto zauważyć, że przed wejściem na scenę Kist był sklasyfikowany na 74 miejscu w światowym rankingu BDO, a prawo do występu na mistrzostwach BDO zdobył zaledwie kilka miesięcy wcześniej, wygrywając międzynarodowe Play-Off.

Pierwsza runda mistrzostw, grana przeciwko rodakowi Janowi Dekkerowi zaowocowała najwyższą średnią tygodnia: 32,59 punktów na lotkę.Kist rzucił także najwięcej 180 ze wszystkich graczy- 33 razy, a jego wspaniały finał przeciwko Tonemu O’Shea ustanowił go nową gwiazdą Holenderskiego darta.

 

Christian Kist

Christian Kist

Christian Kist urodził się 21.04.1986 w miejscowości Mariënberg. Dzisiaj mieszka we Vroomshoop, zaledwie 8 kilometrów od rodzinnej miejscowości. To właśnie tam narodziła się jego miłość do darta, gdy miał zaledwie 12 lat. Kiedy Raymond van Barneveld został pierwszym Holenderskim graczem, który sięgnął po tytuł mistrzowski w 1998 r., Christian wszedł do miejscowego pubu, Cafe Kremer, i natychmiast stało się jasne, że ma wielki talent.

 

Po jego występach w kwalifikacjach do Lakeside i występie w ostatniej 16’ce w Winmau World Masters 2011, wielu Holendrów spodziewało się dobrego występu na Lakeside, tak samo jak wiele z gwiazd angielskiego darta, którzy obserwowali jak Kist gra w Hull. Przed tym turniejem, mistrz świata Lakeside z 2006 roku Jelle Klaasen przewidywał, że warto postawić pieniądze na tego robotnika drogowego (jego kurs otwarcie wynosił 66-1), ale dla wszystkich innych zwycięstwo Kista wzięło się znikąd.

 

Chociaż Holandia reprezentowana była na Frimley Green przez 8 zawodników, Kist (zagorzały fan Ajaxu) był chyba najmniej znanym z nich. Nie trudno w to uwierzyć, gdyż dotychczas nie występował zbyt często przed kamerami. Jego jedyny występ telewizyjny przed angielskimi kibicami miał miejsca w telewizji ESPN w 2011 roku.

Na tym turnieju, po zwycięstwie nad rodakiem Janem Dekkerem (półfinalista Lakeside 2011), dostał się do szesnastki najlepszych, gdzie został pokonany przez Tony’ego Westa w walce o miejsce w ćwierćfinale Winmau World Masters (2-3).

Trzy miesiące później Christian otrzymał dziką kartę na Zuiderduin Masters, ale na oczach Holenderskiej widowni został wyeliminowany w fazie grupowej, przegrywając z aktualnie dzierżącym tytuł Ross’em Montgomery’m i Fabianem Roosenbrandem. Jednakże wcześniej, w trakcie trasy europejskiej, Kist dowiódł swojego talentu docierając do finału Szwajcarii i Luxemburga. Przegrał jednak z Paulem Jenningsem i swoim bliskim przyjacielem Alanem Norrisem, który zawiózł go na Lakeside w styczniu 2012 i został pobity w ćwierćfinałach 5-1.

W kwietniu 2011 roku Christian wygrał Spring Cup w Belgii. W finale zwyciężył z Rickiem Hofstra’em i wyliminował Jana Dekker’a w półfinale.

Dekker był zawodnikiem, którego Christian Kist pokonał w czasie swojej drogi do chwały na Lakeside 2012. Spotkali się w pierwszej rundzie, a mecz ten przez wielu został uznany za najwybitniejszy na tym turnieju- przynajmniej pod względem wysokich punktacji.

 

Jednakże to nie tylko jego gra uczyniła go gwiazdą w Holandii. Stało się tak także dzięki

Christian Kist

Christian Kist

jego wywiadom telewizyjnym. Bez zdolności rozumienia i mówienia w języku angielskim, Kist doprowadził do kilku bardzo zabawnych sytuacji, gdy walczył ze swoim angielskim. Zupełnie na przekór, okazało się to jego zaletą. Prowadzącemu witrynę dartfreakz.nl powiedział, że to właśnie brak umiejętności porozumiewania się, pozwolił na utrzymanie skupienia przez cały tydzień i odniesienie zwycięstw nad Janem Dekkerem, Geertem de Vos, Alanem Norrisem, Tedem Hankey’em i Tonym O’Shea po drodze do zdobycia tytułu.

W półfinale przeciwko Tedowi Hankey’owi przegrywał 5-3 w setach (grali do 6 setów), ale przetrwał, wygrywając 6-5 z zawodnikiem, który nigdy wcześniej nie oddał półfinału w Lakeside (Ted Hankey to dwukrotny mistrz świata).

Kist otrzymał swoją ksywkę (Lipstick) od legendy darta- Bobby’ego Georga z trzech powodów:
– jest zawodnikiem wspaniale punktującym na potrójnych dwudziestkach- nazywanych często „lipstick”
– ma nawyk otwierania ust za każdym razem, gdy rzuca
– oraz ponieważ jego nazwisko brzmi podobnie do „kissed”.

 

Był bardzo pewny siebie na Lakeside. Wierzył, że może wygrać, tak jak i jego dziewczyna Kirsten:

Znam go i wiem, że on nigdy się nie poddaje„, mówi.

Zdumiewające, niewiarygodne” powiedział Kist holenderskiej stacji RTV krótko po zdobyciu mistrzostwa świata, która przyleciała specjalnie w ślad za jego triumfem.

 

W całych mistrzostwach Christian Kist osiągnął średnią 94,1 na kolejkę- to tylko 0,5 punkta mniej niż mistrz świata PDC Adrian Lewis

 

Jego droga do zwycięstwa na Mistrzostwach Świata Lakeside 2012:

Christian Kist

Christian Kist

Pierwsza runda v Jan Dekker 3-2;
Druga runda v Geert de Vos 4-2;
Ćwierćfinał v Alan Norris 5-1;
Półfinał v Ted Hankey 6-5
Finał v Tony O’Shea 7-5

To było wielkie osiągnięcie, a następnego dnia po podniesieniu cennego trofeum został uhonorowany w swojej miejscowości (Vroomshoop), gdzie świętowało 1500 osób.

Pierwszej soboty po finale, Kist grał jak zwykle w lidze Holenderskiej. Jego lokalny pub i wszyscy którzy do niego przyszli całkowicie oszaleli, gdy Kist rzucił zwycięskie 2×16 punktów i sięgnął po tytuł. Mimo tego Kist pozostał skromny i unika blasku fleszy. Nadal jest zwykłym facetem, który po prostu kocha darta i musi minąć trochę czasu zanim zrozumie, że jest mistrzem świata.

Komentator BBC, Vassos Alexander, podsumował to słowami:

„Świat darta ma nową supergwiazdę. Jest 25 latkiem. Jest łysy. Jest Holenderm i nazywa się Christian Kist.”

I wracając do słów Colina Myrray’a z początku artykułu- przed Lakeside Christian Kist nie miał swojej strony na Wikipedii- teraz już ma!

Taka jest siła wygrania Mistrzostw Świata Lakeside BDO.

źródło: http://www.lakesideworlddarts.co.uk/newsarticle.php?Christian-Kist-does-not-give-up-174

Może Ci się również spodoba

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje zawarte na stronie były zgodne z prawdą i jak najwyższej jakości.
Jeśli jednak zauważyłeś błąd, lub masz jakieś sugestie- prosimy o kontakt.